yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası ingilizce 12

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ AEO AUTHORİZED ECONOMİC OPERATOR ÇALIŞMALARI VE ÖZEL GÜVENLİK SEKTÖRÜNE OLAN KATKISI

Bu nedenle YYS’ye sahip olma sürecinde bu iki belgeyi temin etme süresinin de dikkate alınması gerekmektedir. •İşlemlerin daha az maliyetli ve daha hızlı gerçekleştirilmesi yoluyla ihracatın desteklenmesi. Taraflar, Hizmetlerimizi sunmak, analiz etmek ve geliştirmek ve size, LinkedIn içinde ve dışında daha ilgili reklamlar (profesyonel reklamlar ve iş ilanı reklamları dahil) göstermek için önemli ve önemsiz çerezleri kullanır. Sertifika sınavını eğitime başladığınız tarihten itibaren 1 ay süresi içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. Lütfen, öncelikle “KAYIT OL” butonuna basınız ve açılan başvuru formundaki ilgili alanları eksiksiz doldurarak gönderiniz. DIŞ TİCARET alanında birçok kurum tarafından ortak adlar altında çeşitli eğitimler verilmektedir.

Çünkü, özel güvenlik hizmetinin yönetimi, tüm departmanların ve yönetimin organize ve sistematik çalışmaları ile en doğru şekilde sahaya yansıtılabilmektedir. Bir prestij belgesi de olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Sertifikası, sahiplerine beyanın kontrolünün yanı sıra emniyet ve güvenlik açısından da birçok kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda, cari işlemlerin işleyişinde etkisi olan imtiyazlar sayesinde, sahip olanlara her kalem işlem ve hizmet için ayrıcalık kazandırıyor. Tüm bu kolaylıklarla birlikte gerek uygulama gerekse ikincil düzenlemelerle de Yetkilendirilmiş Yükümlülere çok çeşitli imkan ve kolaylıklar tanınmaktadır. Burada gümrük idaresi güven duyduğu firmaların gümrük işlemlerini asgari maliyet ve bürokrasi ile çok daha hızlı ve avantajlı tamamlamalarına olanak sağlamaktadır. Gümrük müşavirliği firmaları arasında lider konumuyla Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Mersin, Hatay, Manisa ve Tekirdağ’da faaliyet gösteren Kızılkaya; Gümrük müşavirliği hizmetleri ve gümrük müşavirliği danışmanlığı ile sektörde fark yaratmaktadır. Türkiye’de en iyi gümrük müşavirliği firmaları arasında yer almakla beraber, global ekosistemde de adından söz ettiren bir gümrük müşavirliği firması haline gelmiştir. 1996 yılında Ağrı Anadolu Lisesi’nden mezun olup, 1997 yılında Trakya Üniversitesi – İ.İ.B.F – İşletme Bölümüne girdi.

Bu sayede, gümrük işlemlerinizi çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlamanıza yardımcı oluyoruz. Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2018 yılının son çeyreğinde projelendirdiği ve şirket içerisindeki birçok departmanın katkı ve destekleriyle gerçekleştirilen çalışmaları sonucunda, 2020 Eylül ayında tüm denetim ve gereklilikleri yerine getirerek Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’nı (YSS) almaya hak kazandı. Şirket açıklamasına göre, Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, 2018 yılının son çeyreğinde projelendirdiği ve şirket içerisindeki birçok departmanın katkı ve destekleriyle gerçekleştirilen çalışmaları sonucunda, bu yılın eylül ayında tüm denetim ve gereklilikleri yerine getirerek YSS’yi almaya hak kazandı. Bu süreçte her ne kadar YYS belgesi geçerliliğini kaybetmemekte ve belge kullanılmaya devam edilmekte ise de hem Genel Müdürlükçe dosya üzerinden hem de müfettişçe yerinde inceleme yapılması nedeniyle sürecin doğru yönetilmesi önemlidir. Bu süreçte eksiklik veya YYS şartlarının sağlanmadığı tespit edilirse YYS belgesinin askıya alınması yaptırımı ile karşılaşılmaktadır. Türkiye’deki YYS’li firmaların yaklaşık %20’sinin sürecini yönetmiş olan firmamız YYS ve devamlılığının sağlanması alanındaki hizmetleri ile yanınızda. Sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren her beş yılda bir sertifikayı düzenleyen bölge müdürlüğü tarafından, bazı koşulların tevsikine ilişkin belgeler ile Bakanlık veri tabanları üzerinden ön izleme yapılır. Soru formu, sertifika sahibi tarafından, sertifikanın düzenlendiği tarihten itibaren beş  yılda bir kez güncellenerek sertifika sahibinin mevcut durumunu yansıtacak şekilde hazırlanır ve Bölge Müdürlüğüne ibraz edilir. Yönetim tarafından başvuru işlemlerinizin onaylanması sonucunda, e-mailiniz üzerinden size gelen “kullanıcı adı ve şifre” ile ONLINE EĞİTİM / HESABIM [/online-egitim/my-account/] sayfamızdan eğitim dokumanlarınıza ulaşabilirsiniz. 2009 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Ticaret ve Para Yönetimi Bölümü’nden yüksek lisans derecesi alarak mezun oldu. 2011 yılından beri özel sektördeki mevcut profesyonel iş hayatının yanı sıra İstanbul Arel Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak Akademik hayatına başladı. 2019 yılında Yeditepe Üniverparibahis Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Ticaret ve Lojistik Doktora Programına bitirdi.

  • Tüm bu kolaylıklarla birlikte gerek uygulama gerekse ikincil düzenlemelerle de Yetkilendirilmiş Yükümlülere çok çeşitli imkan ve kolaylıklar tanınmaktadır.
  • Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikasına başvuracak şirketlere başvuru öncesinde durum analizi yapılarak alınması gereken aksiyonların belirlenmesinde destek sağlarız.
  • § Ticareti yapılan veya hizmet verilen eşyanın; kota, tarife kontenjanı, ithalatta gözetim uygulamasına tabi olup olmadığı.

Bunun için hem 5 yıllık güncellemelerle, hem her yıl hazırlanan Yıllık Faaliyet Raporları ile hem de Bölge Müdürlüğü’nce yapılabilecek ani denetimlerle korunup korunmadığı kontrol edilmektedir. •Uluslararası standartlarda daha etkin ve verimli çalışan, daha yüksek rekabet gücüne ve daha iyi iç kontrol süreçlerine sahip firma sayısında artış sağlanması. •Uluslararası ticaretteki emniyet ve güvenlik açıklarının azaltılması yoluyla güvenli ticaretin teşvik edilmesi. Uluslararası Akreditasyon kurumları tarafından Akredite edilmiş, eğitim kalitesini ISO 9001 belgesi ile onaylatmış ve MEB tarafından Uzaktan Öğretim Kursu vermekteyim. Eğitiminiz, başvuru işlemlerinizin onaylanması ile başlar ve 1 aylık süre zarfında online sınavı tamamlamanız ile sonlanır.

2002 yılında profesyonel çalışma hayatına atılan Hakan Kaya kendi sektöründe Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin dış ticaret bölümlerinde 10 yılı aşkın süre boyunca yöneticilik pozisyonlarında görev aldı. İthalat İhracat operasyon süreçlerinde, küresel tedarik zinciri proje yöneticisi olarak Çin, Almanya, Hollanda, İspanya, Makedonya ve birçok ülkede çalışmalarda bulundu. BLN, ‘Yetki Belgeli’, üst düzey gümrük müşavirliği deneyimi olan, uzman kadrolu mevzuat departmanı ile gümrükleme işlemlerinin her aşamasında müşterilerine danışmanlık hizmeti vermektedir. Firma içi dinamiklerin bu sürede değişebileceği göz önünde bulundurularak CustomsAudit olarak YYS sahibi firmaların başlangıçta taahhüt ettikleri uygulamaların hem prosedür olarak hem ERP sistemlerinde hem de fiziken devam edip etmediğini 6 aylık veya yılda bir olacak şekilde denetimlerimizle kontrol ediyor, aksayan bir nokta varsa düzeltilmesi için raporluyoruz. Uluslararası bir düzenleme olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası uygulaması, OKSB uygulamasından tamamen farklı bir disipline sahiptir. Tablodan da anlaşılacağı üzere, YYS’ye sahip şirketler her avantajdan yararlanmak zorunda değildir.

Bu eğitimlerin vermiş olduğu bilgi ve pratik deneyimler eğitmenden eğitmene değişiklik göstermekle beraber çoğu eğitim, kitapların vermiş olduğu yüzeysellikten öteye gitmemektedir. Avrupa Birliği’nde 19 bin 1 ve ABD’de 11 bin 605 adet YYS almaya hak kazanmış firma bulunuyor. İSTANBUL (AA) – Türk Hava Yolları’ndan sonra Türkiye’de Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’na (YSS) sahip ikinci hava yolu şirketi SunExpress oldu. Çözüm ortaklarımızla birlikte firmanıza değer katacak hizmet anlayışımızla ISO süreçlerinize destek vermekten memnuniyet duyarız. Konuya proje mantığıyla yaklaşarak, her gün sadece firmanıza dedike olarak, süreci belge almak olarak görmeyip size değer katan çalışma metodumuzla başarısız hiçbir projemiz olmadı. Taslak Yönetmeliğin resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini müteakip Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü, ithalatçılar için de önemli kolaylıklar sağlayacak hale gelmiştir. Önemsiz çerezlerin bu şekilde kullanımına izin vermek için Kabul Et, reddetmek için Reddet seçeneğini seçin. Eğitiminizi, dilediğiniz yerde internete bağlı olduğunuz tüm mobil cihazlardan (bilgisayar, tablet ve telefon vs.) takip edebilirsiniz. IRU Academy CPC Diploma sahibi olan Hakan Kaya, evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir. 2) Asgari yirmi milyon ABDdoları tutarında toplam ihracat ve ithalat yapmış olmak.

Yaklaşık 2 yıldır sürdürmekte olduğum Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü faaliyetlerinin ülkemizdeki özel güvenlik hizmetlerinin sunumuna katkısına geçmeden önce , bu uluslararası statü hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Dış ticaret işlemleri sırasında, tüccar malını teslim almak için taşıyıcı firmadan yük konşimentosunu alması karşılığında ordino düzenler. Ordino ile mal sahibinin işlemleri tamamlanır ve ordino gümrük idaresine teslim edilir. KPMG Türkiye olarak Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsübaşvurusunda bulunacak şirketlerin durumunu değerlendirerek, sertifika alınmasısürecinde iç denetim hizmeti de dahil destek oluyoruz. Aynı zamanda sertifikasahibi  şirketlerin mevcut statülerinindevamı için yardımcı oluyoruz. Her beş yılda bir YYS sahibi firmaların başvurularını güncellemeleri, başvuru esnasında sunulan tüm belgeleri yeniden Bakanlığa sunmaları gerekmektedir. Bu süreçte soru formu, ilgili ekleri ve diğer başvuru evrakları yeniden hazırlanmaktadır. Bakanlığa teslim edilen dosya Genel Müdürlükteki uzmanlar tarafından incelendikten sonra dosya müfettişe sevk edilmekte ve tekrar fiziken müfettiş tarafından inceleme yapılmaktadır. MALİ YETERLİLİK koşulunun sağlanabilmesi için başvuru sahibinin, taahhütlerini karşılamaya yeterli bir mali durumda bulunması ve hakkında iflas işlemleri başlatılmamış olması gerekir.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’na sahip olan şirketler, ithalat ve ihracat süreçlerinde zaman ve maliyet tasarrufu, operasyonel kabiliyetlere olumlu katkı, uluslararası pazarlarda rekabet gücü, marka değeri ve güvenilirliğinin artması gibi avantajlara ek olarak, karşılıklı tanıma anlaşması olan ülkelerde de statü ayrıcalıklarından da yararlanma imkânına sahip oluyor. Bunun bilinciyle sadece mevzuat takibi yapan, yorumlama tecrübesine sahip ekimiz her sabah siz işlerinize başlamadan sizin için olan değişiklikleri anlık takip edip etkilerini size özel olacak şekilde analiz edip paylaşmaktayız. Bu hizmetimizle, gümrükte yaşanan hiçbir gelişmeden geri kalmamakla beraber size özel hazırlanan bültenler sayesinde size etkisini anında öğrenebilirsiniz. Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası’na sahip şirketler, ithalat ve ihracat süreçlerinde zaman ve maliyet tasarrufu, operasyonel kabiliyetlere olumlu katkı, uluslararası pazarlarda rekabet gücü, marka değeri ve güvenilirliğinin artması gibi avantajlara ek olarak, karşılıklı tanıma anlaşması olan ülkelerde de statü ayrıcalıklarından yararlanma imkanına sahip oluyor. § Ticareti yapılan veya hizmet verilen eşyanın; kota, tarife kontenjanı, ithalatta gözetim uygulamasına tabi olup olmadığı. Bu uluslararası standart, çok isabetli bir şekilde, işletmenin YYS gereklerine dönüşüm sürecinin başlangıcını, güvenlik uzmanlarının yapacağı “Kapsamlı Güvenlik Risk Analizi”ne dayandırmaktadır.